21 Mart 2014 Cuma

Autodesk Internet Üzerinden Kaçak Kullanım Kontrolü Yapıyor mu?

Uzun zamandır çeşitli forumlarda ve haber gruplarında Autocad açıldığında Autodesk’in bunu intenet aracılığı ile bildiği söylentileri iyice yayılmıştı. Shaan'ın günlüğü Between The Lines’ta bu söylentilere açıklık getirmiş.

Haber gruplarının dedikodularda iddia ettikleri "Autocad açılışı sırasındaki internet aktivitesi" sanıldığı gibi Autodesk tarafından değil, internetteki verilerin doğuluğunu sertifikalayan bir şirket olan Verisign’ın sayısal olarak açılışı onayladığı bilgileriymiş.


Shaan, söylentilerin doğru olmadığını, Autocad açılışında Verisign’nın bu sayısal doğrulaması dışında Autocad’in kendi internet aktivitelerinin 3 başlıkta toplanabileceğini belirtiyor.
    1. Autocad’i ilk yüklediğinizde girmek zorunda olduğunuz ürün kayıt bilgileri ve aktivasyon işlemi sırasındaki internet veri alışverişi.
    2. Hata bildirimleri ve
    3. Comminucation center’in yaptığı veri alışverişi
Benim de bu noktada bildirmek istediğim konu benzer bir uygulamanın Microsoft Windows™ ta da olmasıdır. Ayrıca bu konuda Microsoft daha da ileri giderek, güncellemeler için kullandığınız Windows’un lisanslı olup olmadığını kontrol ediyor. Microsoft, ürün lisans doğrulaması adı altında yaptığı bu işlemi kullanıcıya sorarak yapıyor.

Tüm bu bilgilerle birlikte, kaçak kullanımım kontrol edilmiyormuş oh içim rahat demeyin. Bloğumuzda kullandığımız Autocad ekran görüntülerinin içinde Autocad tarafından üretilen gizli watermark işaretleri var. Ayrıca gönderdiğiniz çizim dosyalarının açılışında yasal bir AutoCAd üretimi olup olmadığı da yazar. Sonuçta yazılımının yasal olarak kullanılıp kullanılmadığını bilmek üreticinin hakkıdır.