12 Mart 2014 Çarşamba

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar,

AutoCAD kullanıcısı olarak artık bizler de mobil yaşamın içine dalmış durumdayız. Elimizde mobil cihazlarla her yerde verilerimize ulaşmak en büyük kolaylıklardan biri. Bunun için verilerimizi bulut ortamında saklamamız gerekli. Microsoft SkyDrive™, DropBox, SugarSync ve benzeri bir sürü bulut depolama ortamı var ve hepsi de aşağı yukarı 5-7GB ücretsiz alan veriyor. Bunlardan sadece Microsoft SkyDrive kendi doküman dosyaları için 25GB'a kadar genişleyebiliyor. Ancak basit işlerimiz için 5-7GB yeterli. Eğer fotoğraf ya da başka medyalar söz konusu edilirse ya parayla alan artıracaksınız ya da buna uygun servislere yöneleceksiniz.


Sizler de benim gibi Google kullanıcıysanız,  mail, picasa, dokümanlar, chrome ve takvim gibi hizmetlerinden vazgeçemiyorsanız Google Drive bulut depolama için biçilmiş kaftan.Google Drive daha önceden kullanmadıysanız herhangi bir Google hizmetine giriş yaptıktan sonra diğer hizmetlerin bulunduğu yukarıdaki menüden "Drive" seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Karşınıza hoş geldin ekranı çıkıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz.İster PC'nize ister mobil cihazınıza uygulamayı indirip yüklemeniz için gerekli linkler sayfada mevcut. Android cihaz kullanıyorsanız yeni sürümlerde bütünleşik olarak Google Drive mevcut.Soldaki menüde klasörleriniz ve diğer alışık olduğunuz liste var. Buradan sürücünüz ve alt klasörlere ulaşabilirsiniz. PC programına gelince, indirip yüklediğinizde DropBox ve SugarSync programlarında olduğu gibi bir klasör oluşturuyor ve bu klasöre bir kez giriş yaparak kullanmaya başlıyorsunuz.

Artık bu klasöre koyduğunuz dosyalar her ortamda elinizin altında. Ya da mobil cihazınızdan yüklediğiniz dosyaları bu klasörde otomatik olarak görüyorsunuz.Programın ayarlarında Google Doküman klasörlerini senkronize etmek, başlatma seçeneklerini ayarlamak gibi işleri halledebiliyorsunuz. Kullanım son derece basit.Elbette web üzerinden de Drive hizmetini kontrol edebiliyorsunuz.Son olarak Android uygulamasından da bir ekran görüntüsü veriyorum.

Hoşça kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder