5 Mart 2014 Çarşamba

LINE Komutu İle Çizgi Çizmeyi Öğrenelim

AutoCAD kullanıcılarının öğreneceği ilk komut LINE'dır. Ekranda çizgi çizmeye yarar ve bekli de bundan sonra en çok kullanacağınız komut olacaktır. Şimdi hep beraber nasıl LINE çizilir öğrenelim.

AutoCAD ile çizgi çizmek çok basittir. Bu makalede çizgi çizmek için AutoCAD'in sizden isteyeceği bilgileri en temel haliyle cevaplayacağız. Ayrıntıları başka makalelerimiz yayımlandıkça öğreneceksiniz.
Çizgi çizmek için, şerit menünün "Home" sekmesinde yer alan "Draw" panelindeki LINE komutunu kullanırız. Dilerseniz komut satırına "LINE" yazarak da komutu kullanabilirsiniz. Komuta girdiğinizde komut satırında size ilk sorulan soru "Specify fist point:" olacaktır. Bu soruya verebilecek yanıtlar bir hayli fazla olsa da biz ilk komutumuzu öğrendiğimiz için işaretleyicimizle rastgele bir nokta seçerek (1) çizgiye başlayalım.Siz ekranda işaretlemeye devam ettikçe (1, 2, 3 ve 4) AutoCAD işaretlediğiniz noktaların arasında çizgileri oluşturacaktır. Buna dinamik komut diyoruz. ENTER tuşuna basarak çizgi çizme döngüsünden çıkabilirsiniz.Son Kalınan Noktadan Çigi Çizmeye Devam Etmek

Komutun seçenekleri az ve basittir. Çizgi komutuna girdiğinizde, sizden ilk noktayı işaretlemeniz istenecektir. Bu aşamada bir seçim yapmadan ENTER tuşuna basarsanız son kaldığınız noktadan çizime devam edersiniz.

Kapalı Çokgen Oluşturmak2 adet kol çizdikten sonra nokta belirlemek yerine komut satırına "C" seçeneğini girerseniz AutoCAD çizgiyi kapatır ve komuttan çıkar. Böylece gelişigüzel bir kapalı çokgen oluşur.

Daha ileri derslerimizde gelişmiş çizgi çizme teknikleri öğreneceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder