20 Mart 2014 Perşembe

"Polar Tracking" Özelliği İle Sadece Belirli Açılara Kilitlenerek Çizim Yapmak

Merhaba arkadaşlar,

Okurlarımızdan biri dik açılarla nasıl çizim yapılabileceğini sormuş. Eğer sadece dik açılarla çizim yapmak isteniyorsa, F8 tuşuna basarak ORTHO modu açılabilir ve bu şekilde çizim yapılabilir. Ancak AutoCAD'in çizim yardımcılarından "Polar Tracking" yani açı kilitleme özelliğini kullanarak bir çok açıya kilitlenebilir ve çizim yapabilirsiniz.


Şekil.1

Açı kilitleme özelliğini kullanmak için önce çizim alanınızın sol alt kısmında bulunan "modlar" bölmesindeki  işaretine basarak "ON/OFF" durumunun "ON" konumunda olduğuna emin olun. Varsayılan değer olarak açık gelidğinde ilk bastığınızda "Polar Off" iletisi verip kapanacaktır. Bir daha basıp "Polar On" yapın. Renginin değiştiğini göreceksiniz. Eğer bu minik kutucuğa farenizin sağ tuşu ile basarsanız Şekil.1'deki menünün çıktığını göreceksiniz.


Bu menüde "Enabled" ibaresinin yanında onay işareti varsa "polar on" demektir. Yukarıdaki listede de hemen anlayacağınız gibi açıların listesi yer alır. Buradan kilitlemek istediğiniz açıyı işaretleyip menüden çıkın. Şimdi açılara kilitlenerek çizim yapmaya hazırız.


Şekil.2

Çizgi çizmeye başladığınızda açıların 0'dan başlayarak 90 derecenin katlarına izin verdiğini göreceksiniz. Açı kilitleme menüsünden her defasında bir açı seçerek devam etmeniz mümkündür. Daha ustayım diyorsanız "Settings..." seçeneği ile listemize birden fazla açı ekleyebiliriz.


Şekil.3

Karşınıza çıkan ayar penceresinde önce "Additional angles" (1) seçeneğini işaretlemelisiniz ki ilave açı ekleyebilin. Daha sonra "New" (2) düğmesine basarak listeye eklemek istediğiniz açıyı elle yazın (3).

Bu pencereden tamam diyerek çıktığınızda artık kursörünüzün ayarladığınız açının katlarında durduğunu göreceksiniz. İyi çizimler dileriz.