16 Nisan 2014 Çarşamba

AutoCAD 2012, AutoCAD 2013 ve AutoCAD 2014 İçin Performans Sorunlarına Çözümler

Merhaba sevgili okurlar,

AutoCAD 2012 en sevdiğim sürümlerden biri (elbette artık favorimiz 2015). Ancak AutoCAD 2012 hem 32-Bir hem de 64-Bit sistemlerde ciddi performans sorunları yaşıyor. Aynı durum AutoCAD 2013 için de geçerli. Müşterilerimde gözlemlediğim bazı sistemlerde AutoCAD 2013 ve 2014 oldukça yavaşlayabiliyor. Peki bunun nedenleri nedir ve nasıl düzeltilir?
Bugünkü yazımı AutoCAD 2012, 2013 ve 2014'teki hız sorunlarını nasıl çözebileceğimize ayırdım. Ancak başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki, AutoCAD performans sorunlarının başında ucuz ekran kartları geliyor. Siz de takdir edersiniz ki grafik çizim yapan bir program iyi bir grafik işlemciye gerek duyar. Anakartla bütünleşik ya da 50$'lık ucuz bir kart bu işlem gücünü sağlamayacaktır. Özellikle CAD yazılımları için üretilmiş ve uygun (500TL.- civarı) bir bütçeyle alabileceğiniz oldukça makul grafik kartları var. Benm birincil tavsiyem PNY ya da Nvidia Quadro 600 ekran kartlarıdır.

Ekran kartımızdan emin olduktan sonra işletim sistemimiz ve bu sistemde yüklü uygulamaların birbirleriyle ne kadar uyumlu olduklarına bakmalıyız. Bilgisayarınız çok güçlü ekran kartınız da çok şaşalı olabilir. Ancak yüklediğiniz bir virüs programı her şeyi berbat edebilir. Çok iyi koruyor diye Karspersky kullanabilirsiniz. Ancak bu programın sistemde bir çok şeyi denetlediğini ve bilgisayarınızı doğal olarak yavaşlattığını biliyor musunuz? Ayrıca 64-Bit OS yüklü bir sistemde 32-bit uygulamaları barındırmanın sizi ne kadar yavaşlatabileceğinden haberiniz var mı? Lütfen aşağıdaki listeyi inceleyip sisteminizi tekrar gözden geçirin:

  • Yüklü işletim sisteminizle uyumlu (32 ya da 64 bit hangisiyse) uygulamalar yükleyin. 64 bit sisteme gidip 32 bit Office yüklemeye kalkmayın.
  • Windows 7 ve Windows 8 gerçekten güçlü bir virüs ve zararlı yazılımlardan koruma sistemine sahip. Lütfen fazladan virüs yazılımı yüklemeyin. Şunu unutmayın: En güçlü koruma kendinizsiniz. Bilmediğiniz maili açmayın, zırt-pırt yazılım yüklemeyin.
  • Gereksiz uygulamaları yüklemeyin. Başlangıç programlarını en azda tutun.
Gelelim AutoCAD performans problemleri için daha fazla yapabileceklerimize: Aşağıdaki linkleri kullanın.
Bu güncellemeleri yaptıktan ve yukarıdaki sistem gerekliliklerini yerine getirdikten sonra hala performans sorunları yaşıyorsanız bu sorunlar çizimlerinizle ilgilidir.
  • Çizimlerinizde tekrar eden nesneler için blokları kullanın.
  • Üst üste binmiş nesneleri temizleyin.
  • PURGE komutunu kullanın.
  • AUDIT komutunu kullanın.
  • PLINE ile çizim yapma alışkanlığı kazanın.
Daha başka sorunlar için lütfen yorunlara yazın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder