14 Mayıs 2014 Çarşamba

AutoCAD COPY Komutu

COPY komutu AutoCAD’in en çok kullanılan komutlarından biridir. Çalışırken birkaç komut kullanarak yaptığınız bir çizim bölümü bazen tekrar işinize yarar ve COPY komutunu kullanarak tek seferde bu bölümden bir tane daha elde edersiniz. COPY komutu bazen bir daire kopyalamak için bile kullanılabilir. COPY komutu AutoCAD’in en temel komutlarından biridir ve giriş seviyesindedir. Komutu kullanmadan önce okumadıysanız “Koordinat Giriş Yöntemleri” yazımızı okumanızı öneririz.


Komuta Erişim:

Komuta en kolay erişim komut satırına komutun kısaltması olan CP yazıp ENTER tuşuna basarak gerçekleşir. Komutun uzun halini (COPY) yazıp ENTER tuşuna basmak parmak egzersizi için iyi olsa da, günümüz yazılımlarında şerit menüden ulaşım çok daha pratik olmaktadır (Şekil.2).


Şekil.2

Komutun işleyişi:

Tüm düzenleme komutları gibi COPY komutu da, komutla etkilenecek nesneleri seçmek ve diğer parametreleri tanımlamak sureti ile çalışır. Kopyalama bir noktadan diğer bir noktaya yapıldığından, nesne seçimi dışındaki parametreler de başlangıç ve hedef noktasıdır.
Command:_COPY

Select objects: (nesneleri seç)
Specify base point or [Displacement/mOde] : (ilk nokta)
Specify second point or : (hedef nokta)
Specify second point or [Exit/Undo] : ENTER

Komut seçtiğiniz nesneleri birden fazla yere kopyalayabilir. Komutu bitirmek için son kopyalama noktası işaretlendikten sonra [ESC], [ENTER] tuşlarından birine basılmalıdır.

En basit örnek seçim yapıp iki nokta işaretlemektir.


Şekil.3

Aslında komutun kullanımı oldukça basittir. Ancak değişik teknikler kullanarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.


Şekil.4

Şekil.4’teki çizime bakalım. İlk karemizin tam ortasına bin bir zahmet ile dairemizi çizdik. Bu dairenin aynısından diğer karelerin içerisine de çizilecek diyelim. Tek tek karelerin orta noktalarını bulmak ve daire çizmek zor olacaktır. Ancak COPY komutunu kullanıp uygun referans noktaları seçerek bu işi çok basitleştirebiliriz.


Şekil.5

Şekil 5’te gördüğünüz gibi başlangıç noktası olarak karenin sol alt noktası seçilirse, diğer karelerin de sol alt noktası hedef olarak seçilir ve kopyalama işlemi kolaylıkla tamamlanır.

İleti listesi:

Select objects: Kopyalanacak nesneleri seçin.

Specify base point or [Displacement/mOde/Multiple]: Kopyalanacak nesnelerin tutamak noktasını seçin ya da bir seçenek belirleyin.

Displacement: Bir mesafe ve doğrultu belirlemeniz için yeniden iki nokta seçmenizi bekler. Seçeceğiniz iki nokta arasındaki mesafe ve doğrultu kopyalanacak nesnelerin mevcutları ile arasındaki mesafe ve doğrultuyu belirleyecektir.

Mode: COPYMODE sistem değişkenini değiştirir. 0 = komut otomatik olarak kopyalama işlemini tekrarlar. 1 = Komut sadece bir kere kopyalama yapar.

Multiple: Son ayara bakmaksızın komutu çoklu kopyalama konumuna geçirir.

Kolay Gelsin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder