29 Mayıs 2014 Perşembe

AutoCAD Şablon Dosyaları ve ACAD.DWT

Merhaba arkadaşlar,

Çoğumuz çizime başlamadan, sürekli kullandığımız LAYER'leri açar, çizgitiplerini yükler, ölçü ve yazı stillerini, çizim limitlerini ve birim ayarlarını yapar. Hatta bunları her zaman tekrar etmemek için boş bir çizimde bunları yaparak o çizimi hep Save As.. ile farklı kayedederek işe başlarız.

Autocad'de her zaman kullandığımız çizim öncesi ayarlar aslında bir şablon olarak saklama ve bunu her yeni çizimde kullanabilmek imkanımız vardır. Autocad'de yeni çizime başladığımızda aşağıdaki ekran karşımıza çıkar:
BU ekranda üçüncü butona bastığımızda kullanabileceğimiz şablon dosyaların listesi çıkar. Ve üzeri işaretli olan geçerli şablon dosyamızdır. Bu dosya her yeni çizim açtığınızda şablon olarak otomatik yüklenir. Bizim örneğimizde "acadiso.dwt"

Ağer biz "acadiso.dwt" dosyasını açıp içinde istediğimiz düzenlemeleri yapıp saklarsak, bir daha her yeni çizim açtığımızda yaptığımız ayarlar karşımıza gelir. Ancak kendimize de xxx.dwt adında bir dosya yaratabilir ve yukarıda gördüğünüz listenin içine atabiliriz. Aşağıda acadiso.dwt (ya da sizinki) içinde yapabileceğiniz ayarların bir listesini veriyorum:
  • LAYER listesi
  • Çizgi tipleri
  • Ölçü ve yazı stili ayarları
  • Birimlerin ayarı (Units)
  • Çizim limitleri
  • Varsa antet çizimi
DWT dosyaları "C:\Documents and Settings\Orhan\Local Settings\Application Data\Autodesk\AutoCAD 2006\R16.2\enu\Template\acadiso.dwt" konumunda bulabilirsiniz.

Kolay gelsin