6 Mayıs 2014 Salı

AutoCAD'de 3B Çalışmaya Başlamadan Önce Ortamınızı Ayarlayın

Merhaba Sevgili Günlükçüler,

AutoCAD 2009’un çıkışından sonra 3B çalışma ortamında hayli geliştirmeler oldu. Ben de hem bu geliştirmelerden bahsetmek hem de 3B çalışma ortamınızı hazır hale getirmeyi anlatmak istiyorum. 3B Çalışırken, modelinizi en uygun şekilde görmek, çalışma verimliliğinizi artıracağı gibi, modeli görsel olarak kavramanıza da yardımcı olacaktır. Bunun için atmanız gereken adımlar sırasıyla şöyledir:
  1. Çalışma Alanınızı “3D Modeling” yapın.
  2. Modelin görünüm ayarlarını değiştirerek daha iyi görünmesini sağlayın.
  3. Bakış açınızı değiştirin.
1. Çalışma Alanınızı “3D Modeling” Yapın"

AutoCAD 2007’den itibaren "Workspaces” (çalışma alanları) terimi ile tanıştı. Bu şu anlama geliyor: Menü dizilişinin, komutların ve kısa yolların o an yaptığınız işe odaklı olarak değişmesi.

Biz 3 boyutlu modelleme yapacağımıza göre, çalışma alanımızı buna uygun olarak seçmemiz ya da ayarlamamız gerekiyor. Neyse ki AutoCAD’de 3B çalışma için hazır bir ayar mevcut. Ekranınızın sağ alt köşesinden seçebilirsiniz. (Şekil.1)

autocad-workspace
Şekil.1 Çalışma alanınızı seçin.

2. Modelin Görünüm Ayarlarını Değiştirerek Daha İyi Görünmesini Sağlayın

Çalışma alanınızı “3D Modeling” yaptıktan sonra, menülerinizin değiştiğini ve kurulumda yaptığınız seçime göre ekranının sağ tarafına bir palet geldiğini göreceksiniz. (Şekil.2)

3d-modeling-workspace
Şekil.2 (büyütmek için üzerine basın)

Ancak bu haldeyken 3B modeliniz pek de güzel görünmeyecektir. Bunun için görünüm ayarları ile (Visual Styles) biraz oynamalıyız.

Şimdi şerit menü üzerindeki “View” sekmesinde “2D Vireframe” görüyor olmalısınız. Bunu “Conceptual” yaparak ekranda bir çok şeyin değiştiğini görebilirsiniz.

autocad-visual-style
Şekil.3 “Conceptual” görünümüne geçerek ekranınızı değiştirin.

Şimdi ekranınız aşağıdaki gibi olacak.

3d-conceptual-visual-style
Şekil.4

Model altlığında ızgara çizgilerini görmek istiyorsanız “GRID Settings” yapmalısınız. Ekranınızın sol alt tarafında dizili düğmelerden ızgara şeklinde olanına sağ tuşla basarak “Settings…” seçeneğini işaretleyin.

3d-modeling-grid-settings
Şekil.5

Şimdi grid ayarlarını şekil.6’da gördüğünüz gibi yapın.

autocad-grid-settings
Şekil.6

Artık modeliniz aşağıdaki gibi görünüyor olmalı.

3d-model-grid-on
Şekil.7 Görüntüyü büyütmek için tıklayın.

3. Bakış Açınızı Değiştirin.

Artık bakış açınızı değiştirerek 3B boşlukta çalışmaya başlayabiliriz. Model alanınızın sağ üst köşesinde pusula benzeri bir simge farketmiş olmalısınız. (Şekil.7) Buna NAVCUBE deniyor ve bakış açımızı değiştirmek için kullanacağız.

autocad-viewcube
Şekil.8 VIEWCUBE

Şimdi NAVCUBE’ünüzün sol alt köşesinden tutarak Şekil.9’daki pozisyona getirin.


Şekil.9

AutoCAD 2009’dan önceki sürümleri kullananlar, VPOINT komutunu kullanabilirler. Çıkan ekranda aynı sonucu elde etmek için Şekil.10’daki ayarı yapın.

VPOINT
Şekil.10 NAVCUBE’ü olmayanlar için VPOINT ekranından açı değiştirmek.

Şimdi modeliniz aşağıdaki gibi görünecek.


Şekil.11 Çalışmaya hazırız.

Görüşmek üzere..