26 Haziran 2014 Perşembe

Autocad'de Layout Kullanarak Çıktı Almak 6 - Görünüm Pencerelerini Çıktı Ölçeğine Göre Ayarlamak

Yazı serimizin bu bölümünde kağıt üzerinde oluşturduğumuz görünüm pencerelerinin ölçeklerini çıktı ölçeğine göre ayarlamayı öğreneceğiz.


Yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz:
Şimdi aşağıdaki hususlara dikkat ederek VIEWPORT ölçeklerimizi ayarlamayı öğrenelim.
  • Model alanında "1 çizim birimini 1 ölçü birimi" (örneğin 1 çizim birimi = 1 cm) kabul edip çizim yaptığınızdan emin olun.
  • Çizim yaparken 1:1 yani 1 cm çizmek istiyorsanız 1 birim çizdiğinizden emin olun.
  • "Annotation Scale" değerinin "1:1" olduğundan emin olun!
Şimdi daha önce oluşturduğumuz "Layout" sekmesine geçin ve çıktı çlçeğini ayarlamak istediğiniz VIEWPORT'u seçin. Hemen yanında "Quik Properties" penceresi belirecektir.(Şekil.1)


Şekil.1

Bu pencereyi incelediğinizde VIEWPORT'un temel özellikleri arasında 3 adet ölçek parametresi göreceksiniz.

1) Annotation Scale: VIEWPORT'un "Annotation Scale" değerini buradan ayarlarsınız. Bu ölçek aşağıda anlatacağımız nedenle çıktı ölçeğini ayarlamamakla birlikte, çıktı içindeki ölçü, yazıtipi ve sembol gibi ölçeklenebilir nesnelerin çıktıda doğru ölçekte yeralmasını sağlar.

2) Standard Scale: Bu değer çıktı ölçeğidir. "Annotation Scale" değerinden farkı şöyle açıklanabilir. Çizim birimi olarak "cm" kabulü yaptığınızı düşünelim. Bildiğiniz gibi kağıt alanı (metrik sistemde)  "mm" birimidir ve değiştirilemez. Dolayısıyla 1:1 ölçekte 1cm kağıt üzerinde 10mm görünmelidir. Yani siz 1:1 ölçek çıktı için "Standard Scale" değerini 10:1 vermeniz gerekir. Bu değeri ayarladığınızda gerçek ölçek 1:1 olarak kalır, çıktıda "cm" yi "mm" ya dönüştürmüş olursunuz.

3) Custom Scale: Eğer ayarlamak istediğiniz değeri standart ölçek listesinde bulamazsanız bu alana rakamsal değer girebilirsiniz. Az önceki kabulden gidelim "cm" için 1:1 çıktı ölçeği karşılğındaki "Custom Scale" değeri 10 olmalıdır.

Bir örnekle bilgilerimizi pekiştirelim:


Şekil.2

Şekil.2'de görülen VIEWPORT'u çıktıda 1:50 olacak şekilde ayarlayalım.

1) Önce VIEWPORT'u seçerek "Annotation Scale" değerini "1:50" yapalım. Bunu yapınca çizimim istediğinizden çok küçük olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni çizimin "cm" kabulü ile yapılmış olmasıdır. Kağıdımız "mm" olduğu için çizimin görüntüsünü 10 kat büyütmeliyiz.

2) Şimdi "Standard Scale" değerini 1:5 yapın. VIEWPORT içindeki modelin 10 kat büyüdüğünü ve 1:50 ölçeğe geldiğini göreceksiniz. (Şekil.3)


Şekil.3

İşlem bu kadar basittir. Aşağıda vereceğimiz tablo yardımıyla bu ayarları çeşitli ölçek ve birim kabullerine göre kolayca yapabilirsiniz.


Tablo.1

(Imperial) çalışan okurlarımız bizi affetsinler, umarım bu tobloyu onlar için yapabilecek bir CAD yöneticisine sahiptirler :)

Görüşmek üzere,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder