18 Haziran 2014 Çarşamba

Autocad'de Layout Kullanarak Çıktı Almak 3 - Model Pencereleri Oluşturmak

Merhaba arkadaşlar,

LAYOUT kullanarak çıktı alma yazılarımızda sıra geldi kağıt üzerine çeşitli görünüm pencereleri yerleştirmeye. Görünüm pencerelerini (VIEWPORT) kağıt üzerine açılmış delikler olarak düşünebilirsiniz. Bu deliklerden çizdiğimiz remsi yani modelimizi görüyoruz.

LAYOUT sekmesine ilk geçtiğimizde hazır çizilmiş bir görünüm penceresi görürüz. Bu noktada ilk yapacağımız iş hazır gelen görünüm penceresini silmek olacaktır. İşimize yaramayacak olan VIEWPORT'u görmek istemeyiz.Şekil.1

Şekil.1'deki gibi kağıdımız ayarları yapılmış ve boş olmalı. Kağıdımızın üzerine görünüm pencereleri oluşturmaya başlamadan önce kendimize "VIEWPORT_1" adında bir katman olşuturalım ve çizeceğimiz görünüm pencerelerini bu katmanda çizelim.


Şekil.2

Şimdi RIBBON menümüzün "View" sekmesine giderek "New" VIEWPORT düğmesine basalım.


Şekil.3

Karşınıza VIEWPORT menüsü çıkacaktır. Şekil.4


Şekil.4

Buradan "Single" seçeneğini seçerek şekil.5'te görülen ilk VIEWPORT'umuzu çizelim. (Eğer menülerle uğraşmak istemezseniz MVIEW ya da MV komutu da aynı işi görür.)


Şekil.5

İşlem tıpkı bir dikdörtgen çizmek gibidir. Şimdi karşınıza şekil.6'daki görünüm çıkmış olmalı.


Şekil.6

VIEWPORT nesneleri tıpkı LINE ya da ARC gibi AutoCAD nesneleridir ve kopyalama, sündürme, taşıma gibi işlemlere tabi tutulabilirler. Hatta kağıt üzerine çizilmiş herhangi bir PLINE ya da CIRCLE nesnesini VIEWPORT'a dönüştürebilirsiniz. (Şekil.7)


Şekil.7

Sadece menüden "Create from Object" seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Ayrıca POLYGON VIEWPORT da oluşturabilirsiniz.

Bir dahaki yazımızda görünüm pencereleri ile oynamaya devam edeceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder