3 Temmuz 2014 Perşembe

Autocad'de Layout Kullanarak Çıktı Almak 8 - Ölçülerin Ölçeğini Çıktıya Göre Ayarlamak

Merhaba arkadaşlar,

Yazı serimizin bu bölümünde "Ölçeğe duyarlı ölçü stili" (Annotative Dimension Style) yaratmayı ve ölçülerimizin çıktı alanında (yani paftada) nasıl ölçeklendiğini göreceğiz. Bu yazıyı okumaya başlamadan, yazı serimizdeki eski yazılara gözatmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca ölçü stili ile ilgili ayarlara aşina değilseniz AutoCAD Dersleri sayfamıza giderek "Ölçülendirme" başlığı altında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şimdi Adım Adım Ölçeğe Duyarlı Ölçülendirme Yapalım

Ribbon menüsünden "Annotate" sekmesine giderek "Dimension" panelinin en sağ alt köşesindeki küçük oka basarak "Dimension Style" komutuna (DIMSTYLE) girelim.


Şekil.1

Karşınıza çıkan diyalog kutusundaki "New..." butonuna basarak yeni bir ölçü stili yaratalım. (1)


Şekil.2

Yeni ölçü stilimize akılda kalacak bir isim verelim (2) ve bu ölçü stilinin ölçeğe duyarlı olduğunu tanımlamak için "Annotative" seçim kutusunu işaretleyelim. (3)

"Continue" butonuna basarak ölçü stilinin ayarlarına girelim. (4)


Şekil.3

Ölçü stilinde "Fit" sekmesine giderek "Annotative" seçim kutusunun seçili olduğundan emin olalım (5)

Şimdi ilk üç sekmede dolaşarak, ölçü çizgileri, ölçü okları ve yazı büyüklüklerini cm cinsinden kağıtta çıkmasını istediğiniz büyüklükte değiştirelim. Örneğin yazı yüksekliğini çıktıda 5 mm istiyorsanız 0.5 yapın.

Bu ayarlar bittikten sonra "Ok" butonuna basıp ayarlardan ayrılın. "Close" butonuna basarak ölçü stili penceresini kapatın.


Şekil.4

Şimdi Şekil.4'teki gibi tanımladığınız yeni ölçü tipinin (benimki "DIM-ANNO") seçili olduğunu görüyor olmalısınız.


Şekil.5

"Annotation Scale" menüsünden önce 1:100 seçelim ve modelimizin bir kenarını ölçülendirelim. (7)

Aynı şeyi ölçeği 1:50 ile değiştirerek başka bir kenar için yapalım.


Şekil.6

Her şeyi doğru yaptıysanız ölçülerinizin Şekil.6'daki gibi iki farklı büyüklükte gözüktüğünün farkına varacaksınız. Bunun nedeni iki ölçünün farklı ölçeklerde çizilmiş olmasıdır. Ancak endişelenecek bir şey yok.


Şekil.7

Layout sekmesine geçtiğinizde, 1:50 ve 1:100 VIEWPORT'larınızda ölçülerinizin doğru çıktığını göreceksiniz. 1:50 ölçünüz sadece 1:50 VIEWPORT'ta 1:100 ise sadece 1:100 tanımlı VIEWPORT'ta çıktı. Model boşluğunda büyüklükleri farklı görünen ölçülerimizin kağıt üzerinde farklı ölçekli pencerelerde eşit büyüklükte çıktığını da farkedeceksiniz. Bu da zaten olmasını istediğimiz şey.

Kolay gelsin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder