6 Ağustos 2014 Çarşamba

AutoCAD'de Layout Kullanarak Çıktı Almak 15 - Model ve Kağıt Alanları Üzerinde Ölçeklenebilir Nesnelerin Görünürlüklerini Kontrol Etmek

Merhaba arkadaşlar,

Bu gün anlatacağım konu çıktı almakla alakalı olmasa da Layout yönetimini ilgilendirdiği için değinmeden geçmek istemiyorum.

Model ve kağıt alanlarında ölçeklenebilir nesnelerimiz biz aksini yapmadıkça sadece ait oldukları ölçekte görüntülenirler. Ancak genelde model boşluğunda olmakla birlikte bazen kağıt alanında da ölçeklenebilir nesnelerin tümünü görmek isteyebiliriz.Şekil.1

Şekil.1'de gördüğünüz pafta düzeninde her iki görünüm penceresinde ölçeklenebilir nesneler sadece ait oldukları ölçek değerinde görüntüleniyorlar.


Şekil.2

AutoCAD durum çubuğunda yer alan Aç/Kapa düğmesi ile ölçeklenebilir nesneleri her durumda görüntülenebilir yapabiliriz ve dilediğimizde kapatabiliriz.


Şekil.3

Bu durum model boşluğunda çalışırken gerçekten bir gereklilik olabilir. Bazen başka ölçekte de çalışsak, belirli bir ölçeğe ait nesneleri düzenlemek isteyebiliriz. Bu nedenle AutoCAD model alanındayken tüm ölçeklenebilir nesneleri açık tutar.


Şekil.4

Ölçeklenebilir nesneler tüm ölçek ayarları için açık olduğunda Şekil.4'teki gibi görünür. Yine durum çubuğundaki bir düğme yardımıyla bu durumu değiştirebiliriz.


Şekil.5

Şimdi sadece ayarlı ölçeğe ait nesneler görüntüleniyor.


Şekil.6

Umarım bilgiler faydalı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder