17 Eylül 2014 Çarşamba

Komutların Diyalog Kutuları Çıkmıyorsa


Bazen komut satırından ya da menüden verdiğiniz komutun kullanıcı arayüz penceresi (biz buna diyalog kutusu deriz) çıkmaz ve komuta iat seçenekleri komut satırından girmeniz beklenir. AutoCAD'in 2012 ve 2013 gibi en yeni sürümlerinden sonra diyalog kutusu çıkmayan komutlar sadece LEADER ve QLEADER kalsa da eski sürümlerde bir çok komutun çıkması gerekirken diyalog kutusu çıkmıyorsa bu bir sistem değişkeninin bize oynadığı oyundur.

CMDDIA sistem değişkeni komutların diyalog kutularının gösterilip gösterilmemesine karar verir. Yazımızın başında da belirttiğim gibi 2012 ve daha yeni sürümlerde CMDDIA değişkeni sadece LEADER ve QLEADER komutlarında yazı penceresinin çıkıp çıkmamasına karar verir.

Command: CMDDIA
Enter new value for CMDDIA <0>: 1

Eğer daha eski sürümler kullanıyorsanız ve komut diyaloglarınız çıkmıyorsa bu değişkeni 0'dan 1'e çevirmelisiniz. Aynı durum OPEN ve SAVE komutu için geçerlidir. FILEDIA değişkeni ile de bu işi halledebilirsiniz.

Not: Artık CMDDIA ve FILEDIA gibi bu değişkenlerin işe yaramadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak uygulama geliştirenler için bu bazen gerekli olabiliyor. Bu nedenle bu değişkenler yerlerini muhafaza etmeye devam ediyor.