29 Eylül 2014 Pazartesi

PRESSPULL Komutu İle Hızlı Katı Modelleme

Bu yazı Erhan Toker tarafından gönderilmiştir.

AutoCAD 2007’de gelen press-pull özelliği ile modelleme oldukça kolay ve zevkli hale geldi. Bu yazımda elimden geldiği kadar bu özelliği tanıtmaya çalışacağım.Ribbon Menü > Home Sekmesi ("3D Modeling" çalışma alanında)Şekil.1

CTRL + ALT tuşlarına beraber basarak (AutoCAD 2009'dan sonra CTRL+SHIFT+E) kapalı yüzey oluşturabilecek bölgelerin içine yaklaşırsak Şekil 1’de görüldüğü gibi yüzey seçme durumuna geçilir. Yüzeyi seçtiğiniz anda EXTRUDE işlemine geçilir ve yükseklik değerini girmeniz istenir ( Şekil 2 ).


Şekil.2

Bir kez 3B nesne oluşturduğumuzda yeni 2B ve 3B nesneleri bu nesnenin yüzeylerine kolaylıkla koyabildiğimizi biliyorsunuz ( Şekil 3 ).


Şekil.3

Şekil 3’teki gibi R=25 ( küpümüz 100x100x100 ) olan bir daire çizelim. Şimdi CTRL+ALT tuşları ile (AutoCAD 2009'dan sonra CTRL+SHIFT+E, 2012 ve üzeri CTRL+Yüzey seç) bu daireye yanaşalım.


Şekil.4

Şekil 4’te gördüğünüz gibi yaklaştığınız yüzey hemen belirginleşiyor. Farenizi nesnenin farklı yönlerine yaklaştırdıkça başka başka yüzeylerin belirginleştiğini göreceksiniz. Herhangi bir yüzeyi seçtiğinizde kendi düzlemine dik olarak uzatabildiğinizi fark edeceksiniz ( Şekil 5 ).


Şekil.4

Bu tür işlemlerde ana nesne ile yeni türetilen nesne arasındaki işlem SUBTRACT olarak varsayılır. Sonuçta ortaya çıkan model Şekil 6’daki gibidir.


Şekil.5

PRESSPULL Komutunun davranışı:Hepinizden örnek 3B modellerinizi bekliyoruz. Çalışmalarınızı bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Hazırlayan: Erhan Toker