12 Kasım 2014 Çarşamba

Tüm Yönleriyle AutoCAD Blokları - 1: Giriş

AutoCAD çizimlerinde bloklar hayati önem taşımalarına karşın bazı kullanıcılar tarafından halen kullanılmamakta ya da tüm incelikleri ile bilinmemektedir. Bu sebeple baştan başlayarak tüm incelikleri ile blok konusunu bir yazı dizisi haline getireceğiz.

Blok nedir?

Bir ya da birden çok AutoCAD çizim nesnesinin daha sonra kullanılmak üzere, çizim belleğinde isim verilerek gruplanmış haline denir. Örneğin bir masa çiziyoruz. En basit anlamıyla masa 4 çizgiden oluşmaktadır. Bu dört çizgiyi gruplayıp MASA80X120 adı ile blok yapıp tekrar tekrar kullanabiliriz.


masa-blogu
Şekil.1: MASA80X120

Referans Nedir?

Çizim yapanlar blok tanımını hem hazırlamak hem de yerleştirmek için kullanırlar. Gerçekte blok tanımları, katman tanımları gibi bir tabloda tutulurlar. Bu tabloya “Blok Tablosu” ve blok tanımına da “Blok Tablosu Kaydı” denir. Bir bloğu hazırladıktan sonra kullanmak için çizime yerleştiririz. Çizime yerleştirilmiş bloğa da referans denir.

Blok Kullanmanın Faydaları Nedir?

Çiziminde blok kullanmış birisi bu soruya çok kolay yanıt verecektir. Biz de en temel faydalarını sayarak duygularınıza tercüman olalım:

1. Çizim zamanından tasarruf etmek: Bir kez hazırladığınız blok ne kadar karmaşık olursa olsun çizime bir kerede yerleştirilir. Örneğin bir masa, sandalye grubunu 10 dk.’da çiziyorsanız, blok olarak çizime yerleştirmeniz 3 sn.yi geçmez.

2. Çizim dosyasının boyutunu azaltmak: Bir bloğun içerisinde 100 nesne varsa 1 defalığa mahsus çizim belleğinde 100 birim yer kaplar. Bundan sonra yerleştirdiğiniz her blok sadece 1 birim yer kaplayacaktır. Bunun sebebi yerleştirilen bloğun sadece tablodaki “blok tanımına” “referans” vermesidir. Başka bir deyişle çizime yerleştirdiğiniz bloklar tanımlarının bir yansımasıdır. Aynı çizimi blok yapmadan kullansaydık her biri 100 birim yer kaplayacaktı. Yani Aynı çizimi 10 kere kullansak 1000 birim yer kaplayacakken, blok yapıp 10 kere referans versek 110 birim yer kaplayacaktır.

3. Grup çalışması: Bir ofiste genellikle birden çok çizimci bulunur ve neredeyse hepsi çizimlerinde aynı şeyleri tekrar tekrar çizerler. Ancak her çizimci kendi kullandığı blokları ortak bir dizine koyduğunda diğer arkadaşları da bundan yararlanır.

4. Kolaylıkla kütüphane haline getirilebilir: Bloklar tanımlandıktan sonra çeşitli yöntemler ile kütüphane haline getirilebilirler.

toolpalette
Şekil.2

5. Sayılabilirler: Sayılabilme özellikleri sayesinde metraj çıkarmada ok önemli fayda sağlarlar.

6. Değişiklikleri yansıtırlar: Bloğu tanımlayan çizimi değiştirirseniz, bu çizimdeki tüm bloklara yansıyacaktır.

Blok Kullanımının Dezavantajı Var mıdır?

Blok kullanmanın sayısız faydaları yanında dikkat edilmesi gereken yönleri de vardır.

1. Bir blok yerleştirildiğinde diğerleri ile aynı olmak zorunluluğunda olduğundan üzerinde değişiklik yapılamaz.
2. Patlatmadığınız müddetçe blokları oluşturan nesneler beraber hareket eder.
3. İsimlendirme ve tasniflemeye dikkat etmek gerekir.

Bu yazı Erhan Toker tarafından gönderilmiştir.