25 Kasım 2014 Salı

Tüm Yönleriyle AutoCAD Blokları - 7: Faydalı İpuçları

[Yazan:] Erhan Toker

Blokları hazırlamayı ve çizime yerleştirmeyi öğrendik. Daha ilerlemeden önce hem birkaç ipucu verelim hem de işin inceliklerine biraz daha değinelim istedik. İpuçlarının bazıları için komut satırından blok yerleştirmeye bakmamız lazım. AutoCAD’in sürümleri geliştikçe kullanıcı arabirimleri (INREFACE) daha çok kullanılır oldu. Eskiden komut satırından kullandığımız komutlar şimdi diyalog penceresi ile işler hale geldi.

Blok yerleştirme komutu da (INSERT) bunlardan biri. Bu tür komutları komut satırından işletebilmek için önlerine “-“ (eksi) işareti koymalıyız.


Command: -INSERT
Command: -I
Enter block name or [?]:

Komut satırını kullanmak istiyorsak ne yapmak istediğimizden emin olmamız gerekir. Diyalog penceresi blok yerleştirme işi için oldukça yeterlidir. Komut satırını kullanıyorsak özel ihtiyaçlarımız var demektir.

(1) Patlatılmış bloklar yerleştirmek: Komut satırında blok ismi önüne “*” yazarsak, ismini verdiğimiz blok çizime patlatılmış olarak gelecektir. Eğer blok diskten alınıyorsa tanımı çizime gelmeyecektir.

Command: -I
Enter block name or [?]: *MASA80x80

Çiziminizde MASA80X80 isminde bir blok varsa, bir kopyası patlatılmış olarak çizime getirilecektir. Eğer çizimde böyle bir blok yoksa, AutoCAD destek dizinleri dahil tüm standart dizinlerin altında MASA80X80.DWG dosyasını arayacaktır. Bulabilirse bloğu patlatılmış olarak çizime ekleyecektir. Ancak blok tanımı çizime getirilmez.

(2) Mevcut bir bloğu başkası ile değiştirmek: Teknik olarak bu işlem, çizimdeki bir bloğunu dosya yolunu değiştirmek olarak geçer. Eskisinin yerine koyulacak blok diskte olmalıdır.

Command: -I

Enter block name or [?]: SQUARE=C:\BLOCKS\CIRCLE
Block "SQUARE" already exists. Redefine it? [Yes/No] : y
Block "SQUARE" redefined

Bundan sonra standart blok yerleştirme prosedürü devam eder.

-->
Fig.1/2

(3) Mevcut blok tanımını yenilemek: AutoCAD’in tarama dizinlerinden (destek dizinleri) birinden blok yerleştirdiniz. Sizi çizimde çalışmaya devam ediyorsunuz. Blok kütüphanesini hazırlayan arkadaşınız bu sırada kullandığınız bloğun tanımını (çizimini) değiştirdi ve durumu size bildirdi. Çiziminizdeki bloğu yeni tanıma getirmek için yapmanız gereken şey gayet basit.

Command: -I

Enter block name or [?]: SQUARE=
Block "SQUARE" already exists. Redefine it? [Yes/No] : y
Block "SQUARE" redefined

AutoCAD çiziminizin yeni kopyasını destek dizinlerini tarayarak bulacak ve bu kopyayı çizimdeki kopyanın yerine koyacaktır. Ancak bunun için destek dizinlerinden birinde kütüphanenizin yerini göstermelisiniz.

(4) Blokların içindeki “0” katmanı: Blokları hazırlarken katmanlardan faydalanabilirsiniz. Hatta bir bloğun içinde tanımladığınız tüm katman, çizgi tipi vb. elemanlar blokla beraber çizime gelecektir. Ancak blok tanımlamasında “0” katmanı ile çizilecek tüm nesneler bir ayrıcalığa sahip olacaktır. Bir blokta “0” katmanı ile çizilmiş tüm nesneler, o blok çizime yerleştirilirken, çalışma katmanına alınırlar. Bu gerçekten çok güzel ve kullanışlı bir özelliktir.

Bu yazı Erhan Toker tarafından gönderilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder