8 Aralık 2014 Pazartesi

Tüm Yönleriyle AutoCAD Blokları 9 - Blokların TOOLPALETTE'lerle Birlikte Kullanımı

autocad-toolpaletteGönderen: Erhan Toker

Artık blok oluşturmayı ve kullanmayı öğrendik. Değişik yöntemler ile diskimizdeki blokları da yerleştirmeyi öğrendik. Şimdi AutoCAD’in sunduğu olanaklardan birini daha anlatarak küçük blok kütüphaneleri oluşturmayı öğreneceğiz.

Araç tablalarında nasıl blok kütüphanesi oluşturabileceğimize değinelim. İyi bir iş yapmak için öncelikle düzenli olmalıyız. Bu sebeple mevcut araç tablalarına yeni gruplar ve tablalar eklemeliyiz. Grup ve tabla isimleri kütüphanesini oluşturacağımız blokların özelliklerine göre belirlenmelidir. Yazı için seçtiğimiz grup ve tabla ismi şekil 2’de gösterilmiştir.


Şimdi boş tablamıza blokları nasıl yerleştireceğimizi öğrenelim. Bu işlem oldukça basittir. Kütüphaneye eklemek istediğimiz bloğu sürükleyip tablamızın içerisine bırakırız. Ancak buraya sürükleyeceğimiz bloklar başka bir çizimin içerisinde bulunmalıdır. Dizimizin 6.yazısında bloklarımızı çizimlerin içerisinde nasıl saklayabileceğimizi anlatmıştık. Devam etmeden önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Evet… Şimdi o yazıyı okuyup tekrar bu noktaya geri döndüğünüzü var sayıyorum. Bu bilgiler ışığında ‘DESIGN CENTER’ kullanarak yazarımız Muharrem Bey’in oluşturduğu çizim içerisindeki blokları seçip araç tablamıza koyalım (sürükleyelim). Alternatif yöntem olarak blokları seçtikten sonra sağ tuş menüsünden ‘Create Toolpalette’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu durumda aktif tabla grubuna yeni bir araç tablası eklenecek ve seçtiğimiz bloklar bu tablada yer alacaktır.

autocad-toolpalette
Şekil.3

Artık dilediğimiz zaman bu blokları çizime yerleştirebiliriz. Ancak ana çizimin yeri değişmemelidir.