17 Eylül 2015 Perşembe

Stresten Kurtulmak İçin 6 Basit Enerji Değişimi

Yazar Danzae Pace'e göre "Stres, modern yaşamın çöpüdür. Hepimiz onu üretiriz; ama ondan uygun bir biçimde kurtulmazsanız, birikir ve yaşamınızda önemli bir baskı unsuru olur."

21. yüzyıl insanı için, stressiz bir yaşam sürmek neredeyse imkansızdır. Sevdiğiniz bir işi yapsanız ve tatmin edici bir ilişki yaşasanız bile, fark etsek de etmesek de, stres günlük çöp gibi birikir. Ciddi bir hastalık, boşanma, evlilik, mezuniyet ya da yeni bebek gibi yaşamı değiştiren olaylar karşısında kendini stresli hissetmek doğaldır. Ama genellikle dışa ya da içe patlamamızın nedeni, baskıların, ertelemelerin ve beklenmedik taleplerin zaman içinde birikmesidir. Yapılacak işler listelerimiz uzadıkça, e-posta ve sesli mesaj kutularımız taştıkça, sevdiklerimiz daha fazla ilgi istedikçe ve hedeflerimiz büyüdükçe, stresten kurtulmak, imkansız bir hayal gibi görünebilir.


Yazarlar Susan Mitchell ve Catherine Christie ("Bir Kurabiye İçin Adam Öldürürdüm"), "bazen sürekli artan yapılacaklar listenizin kendinizi tamamen çürümüş hissetmenize yol açtığı görülür" diyerek kederlerini paylaşıyorlar. Kırılma noktasına ulaşıncaya kadar çok az insanın strese karşı düzenli önlem aldığını duymak şaşırtıcı değildir. Dolayısıyla, henüz stresli değilken, stres yönetimine yönelik basit tekniklerle deneme yapmak yararlıdır. Bir yaşam dengesi koçu ve sertifikalı hipnoterapist olarak, stresi azaltmanın, müşterilerimin kendi kendine tedavi süreçlerinde önemli bir yer tuttuğunu gördüm. Düzenli olarak bebek adımları atmak, onları stresten kurtarıyor ve günlük yaşamın önlenemez yeni stresleriyle çok daha kolay ve hızlı başa çıkmada yardımcı oluyor.

Stres yönetiminde favori tekniklerim şöyle;

Bakış açınızı değiştirin: Saatlerce bilgisayar başında çalıştıktan ya da telefonda durmaksızın konuştuktan sonra "aşırı bilgi"yle yüklendiğinizi hissettiğinizde, ortamınızı değiştirmek, hem fiziksel hem de zihinsel stresi anında ortadan kaldıracaktır. İçerideyseniz dışarı çıkın ve yakın civarda yürüyüş yapın. Bu, hem kan dolaşımını ve daha derin nefes almayı teşvik ederek stresi azaltır, hem de yaratıcılığınızı desteklemek için yeni beyin sinapsları yaratır.

Toprağa dokunun: Çoğu insan, son günlerde uyanık olduğu saatlerin önemli bir bölümünü iç mekanlarda geçiriyor. Dolayısıyla, artık çok nadir olarak toprağa doğrudan temas ediyoruz. Hepimiz toprağın enerjisinden daha hızlı ve sürekli hareket eden elektronik enerjiyle ayakta duruyoruz. Toprak enerjisinin gel gitleri vardır ve insanın enerji ritimleriyle daha uyumludur. Öyleyse, bahçeyle uğraşarak, uzun bir yürüyüşe çıkarak, yüzerek ya da yalnızca bir parkta ağaç ve çiçeklerin yanında oturarak stresi yönetmek, kendimizi tükenmiş hissettiğimizde bizi hızla yenileyebilir. Toprağın enerji ritimlerine uyum sağlamak, suyun sakin sakin akması, ağaç ve bitkilerin yavaşça büyümesi, yıldız ya da bulutların huzurla hareket etmesi gibi-, fiziksel enerjimizi yeniden doldurur ve bize duygusal denge ve zihinsel açıklık kazandırır.

Olumsuz düşünceler, gerilim ve beklentilerden kurtulun: Kendimiz, başkaları ve genel olarak yaşam hakkındaki fiziksel gerilim ve gerçekçi olmayan beklentilerden kurtulmak, düşünce ve duygularımızı bir anda olumsuzdan olumluya çevirebilir. Her tür meditasyon, derin nefes alma, gerinme ya da yoga (özellikle Kahkaha Yogası), fiziksel ve zihinsel stresi bir sihir gibi yok eder. Aktif zihinleri Zen ya da Doğu stili meditasyon teknikleriyle "sakinleşip rahatlayamayacak" kadar "dolu" olan insanlarda, hipnoz ya da güdümlü betimleme işe yarar. Müzik dinlemek -sizi sakinleştiren hafif ezgiler ya da sizde dans etme isteği uyandıran enerjik ritimler- de ruh halinizi tükenmişlikten dinamiğe çevirebilir.

Enerji toplamak için yiyin: Stresliyken daha fazla protein almak ve taze sebze yemek, güçlü kaslarınız olmasını sağladığı gibi, düşüncelerinize de açıklık kazandırır. Yüksek şeker ya da karbonhidratlı atıştırmalar, çoğu insanın kan şekeri seviyelerinin düşmesiyle sonuçlanır. Bu da fiziksel endişe ve ardından duygusal/zihinsel baskı hissi yaratır. Yoğurt, peynir, dilimlenmiş hindi ya da tavuk, badem gibi yüksek proteinli yiyecekler atıştırmak, yalnızca fiziksel enerjiyi artırmaz, aynı zamanda endişeyi ortadan kaldırır. Öyleyse kendinizi endişeli hissettiğinizde, kan şekerinizi sağlıklı bir biçimde yükseltecek birşey yiyin ve endişenizin ne kadar çabuk buharlaştığını görün.

Mışıl mışıl ve derin uyuyun: Çok çalıştığımızda, geceleri doğal olarak iyi uyumak isteriz. Ama elektronik enerjiyle ayakta durduğumuzda ve kan şekeri seviyelerimizi fırlatan yiyeceklerle beslendiğimizde, özellikle yatmadan önceki saatlerde uykuya dalmak ve gece boyunca huzur içinde uyumak genellikle zordur. Zihinlerimiz ve duygularımız, hatırlasak da hatırlamasak da, rüyalarımız kanalıyla "evi temizlediğinden" -başka bir deyişle, stresi yok ettiğinden-, en az 6, tercihen 8 saat deliksiz uyumak, uyandığımızda kendimizi sakin ve dengeli hissetmek açısından önemlidir. Olumlu şeyler düşünme ya da yavaş yavaş uykuya dalarken hedeflerinizi gözünüzün önüne getirme alışkanlığı edinmek de rüyalarınızın olumlu enerjinizi güçlendirmesine, ayrıca taahhüdünüzün arzularınızı yerine getirmesine yardımcı olur.

Olumlu insanlarla zaman geçirin: Yaşlandıkça, yalnızca eğlenceli ve olumlu insanlara ve nesnelere yöneliyorum. Biri sürekli şikayet ediyorsa, bu tür insanların enerjimi tüketmelerine artık tahammül edemiyorum. Olumlu insanlarla zaman geçirmek, enerjiyi tüketen insanların etrafında olmakla kıyaslandığında, sizi stresten kurtarır ve enerjinizi artırır. Yapılanlardan kendi de keyif alan olumlu insanlarla eğlenceli şeyler yapmak, size iki kat enerji kazandırır ve stresinizi yok eder.

Stresi azaltmaya yönelik bu kolay enerji değişimlerini denemek, bedeninizi, zihninizi ve duygularınızı her yönüyle dönüştürebilir. Bunlar çok hızlı işe yarar ve "çok kolay" gibi görünürse, lütfen bunlardan vazgeçmeyin. Bu, stres yönetimi tekniklerinin işinize yaradığını gösterir. Unutmayın; stresten kurtulmak, her zaman sakin olmak demek değildir; yaşamın zorlukları karşısında hızlı ve kolay hareket edebilmek için daha odaklı olmaktır.

1950'de "stres" kelimesini hayatımıza sokan Psikolog Dr. Hans Selye'nin söylediği gibi, "Doğru tavrı benimsemek, olumsuz stresi olumlu strese dönüştürebilir." Tavrınızı elinizden geldiğince değiştirmek, stresten kurtulmanın ilk adımıdır.

--
Şevket Hocadan GÜNÜN SÖZÜ

"BİR İNSAN, SÖYLEDİĞİ ŞEYLERDEN ÇOK, SÖYLEMEDİKLERİYLE DE İNSANLAŞIR." - ALBERT CAMUS